Inaczej skórka pomarańczowa – to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej , które powoduje nierówności w postaci dołków. Towarzyszą mu zmiany budowy tkanki łącznej oraz zaburzenie w przepływie krwi i limfy. Dotyczy on nawet 80 procent kobiet, i to niezależnie od wagi ciała i wieku.

Jak go rozpoznać?

Cellulit polega na występowaniu nieregularnych zgrubień i guzków podskórnych, dających w zaawansowanych stadiach obraz materaca. Nieleczony ma postępujący charakter. Zmiany dotyczą podskórnej tkanki tłuszczowej. Zaburzeniu ulega krążenie w naczyniach krwionośnych i limfatycznych co skutkuje gromadzeniem płynu w przestrzeni międzykomórkowej. Dochodzi do zmian objętości komórki tkanki tłuszczowej, które powiększając się nasilają ucisk na naczynia włosowate. Wokół komórek zajętego obszaru pojawiają się teleangiektazje (tzw. pajączki).

Stadia zaawansowania schorzenia:

I stadium: skóra jest gładka podczas stania i leżenia natomiast po ujęciu w fałd pojawiają się nierówności (zjawisko „materaca”).

II stadium: nierówności skóry występują spontanicznie w pozycji stojącej, podczas gdy jest ona gładka podczas leżenia.

III zaawansowane stadium: widoczne są guzki i zagłębienia zarówno w pozycji leżącej, jak i stojącej.
Przyczyny powstawania
zaburzenia i fizjologiczne zmiany poziomu hormonów (pokwitanie, ciąża, antykoncepcja, menopauza, HTZ…),
predyspozycje genetyczne,
dieta z nadmiarem tłuszczów i węglowodanów,
brak ruchu, siedzący tryb życia

Zapobieganie i leczenie

Nowoczesna terapia prowadzona przez pacjenta to przede wszystkim:
prawidłowe odżywianie,
zwiększenie aktywności fizycznej,
noszenie nieuciskającego ubrania
I. Zabiegi medyczne, które mogą być wykonywane wyłącznie przez lekarza:

Mezoterapia– zabieg, który daje efekty

Dzięki jej zastosowaniu efekty można uzyskać bardzo szybko (już po trzecim lub czwartym zabiegu widoczna jest poprawa stanu skóry). Zabieg polega na wstrzykiwaniu leków poprawiających krążenie, przyspieszająych spalanie tłuszczu, a nawet zapobiegających nadmiernemu włóknieniu tkanek. Bardzo dobre efekty uzyskuje się, łącząc zabieg mezoterapii z masażem, np. manualnym, limfatycznym, endermologią. Mezoterapia jest zabiegiem przebiegającym z przerwaniem ciągłości tkanek, dlatego może być wykonywana wyłącznie przez lekarzy.

Częstotliwość zabiegów:
Faza intensywna – 1 zabieg w tygodniu przez miesiąc;
Zabieg podtrzymujący efekt – raz na pół roku.

Lipoliza

Jest to zabieg wykonywany przez lekarza strzykawką o efektach podobnych do liposukcji (przeprowadzanej przez chirurgów). Zabieg polega na wprowadzeniu pod skórę specjalnego preparatu chemicznego, który powoduje rozpad komórek tłuszczowych. Aby uzyskać dobry efekt, trzeba wykonać serię 2-10 zabiegów (w zależności od rodzaju zmian).

Kwas polimlekowy

W przypadku bardzo nasilonego stopnia zaawansowania zmian coraz częściej w terapii cellulitu zastosowanie znajdują iniekcje preparatu kwasu polimlekowego.

II. Zabiegi kosmetyczne – wykonywane przez dobrze przeszkolony personel. W gabinetach medycyny estetycznej dobierane i przeprowadzane pod nadzorem lekarza.

Endermologia

Bardzo modny w ostatnich latach zabieg o unikalnej technologii. Polega na tym, że elektronicznie sterowane rolki mechaniczne, połączone ze zmiennym podciśnieniem, „prasują” i „wciągają” skórę.

Ultradźwięki

Radiofrekwencja

Drenaż limfatyczny

Cellulit rozwija się długo, a leczenie wymaga czasu i cierpliwości ze strony lekarza i pacjenta.

W leczeniu cellulitu nie ma jedynej skutecznej metody. Powinno się ono opierać na połączeniu różnych technik zabiegowych wykonanych w odpowiednim cyklu.

Po zakończeniu serii zabiegów wskazane jest wykonywanie co jakiś czas zabiegów podtrzymujących.